Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku organizira Info radionicu za potencijalne prijavitelje u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga „Osiguravanje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva“ (školska godina 2017. - 2018.) u sklopu Fonda europske pomoći za najpotrebitije (FEAD).
Poziv je usmjeren na ublažavanje najtežih oblika dječjeg siromaštva i to u vidu podjele hrane djeci u školama. Isti predstavlja dodanu vrijednost postojećim nacionalnim programima i nije zamjena postojećih programa subvencioniranja prehrane već dodana vrijednost kojom će pomoć biti dostupna većem broju djece. Ukupna indikativna vrijednost Poziva je 25.000.000,00 HRK .
Info radionica organizirana je za sve potencijalne prijavitelje koje su sukladno Pozivu određene kao prihvatljive za financiranje: Brodsko-posavska, Osječko-baranjska, Požeško - slavonska. Virovitičko-podravska i Vukovarsko-srijemska županija, a održava se u velikoj županijskoj vijećnici u Vinkovcima.
Pozdravne govore uputili su: zamjenik vinkovačkog gradonačelnika Gabrijel Šokičić, zamjenik župana Josip Dabro i državna tajnica Margareta Mađerić.
Vukovarsko-srijemska je uz Osječko-baranjsku županiju, povukla najviše sredstava za osiguranje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva.
Sukladno toj činjenici, u svojoj izjavi novinarima, zamjenik Dabro je istaknuo: - „ Da, to može biti pozitivno u radu, ali mislim da je jako negativan trend sama poruka u ovom projektu. Evo na žalost imamo puno socijalnih i financijskih problema, i živimo u najistočnijem dijelu Hrvatske, u ruralnim područjima, a općine i gradovi su u manjku sredstava i ne mogu dovoljno izdvajati za školstvo i socijalne programe za učenike, tako da moram pozdraviti ovaj program. No, potrebno je još dodatno educirati i roditelje, jer je problem što to ne prihvaćaju, jer događa se kako se, kroz taj program, na neki način etiketiraju, kako kroz manjak financijskih sredstava tako i manjak prihoda u kućanstvu. Vjerujem kako će današnja radionica doprinijeti, zajedno s ravnateljima škola i predstavnicima JLS, da se što bolje i fleksibilnije provede ovaj program u našoj županiji.
Ovim programom obuhvaćeno je 23.000 djece i 500 škola na razini Republike Hrvatske u 18 županija, a samo tri županije nisu uključene. To su Grad Zagreb, Istarska i Primorsko-goranska županija.