Danas je u Vukovaru održana 3. radionica za poljoprivrednike o mogućnostima korištenja poljoprivredne biomase za proizvodnju energije.
Sudionike i organizatore radionice su pozdravili su zamjenik župana Željko Cirba i zamjenica direktora za razvoj i investicije Eko-sustava d.o.o. Tamara Šarić-Joševski.
Obuku je organizirao Energetski institut Hrvoje Požar i Institut za genetičke resurse Univerziteta u Banja Luci, a provodi se u okviru projekta ABCDE Posavina u suradnji s projektom BiogasIN. U sklopu obuke sudionici su educirani o projektu ABCDE Posavina, prostorno-planskim značajkama u realizaciji projekta korištenja poljoprivredne biomase u energetske svrhe, tehnologiji proizvodnje ratarskih kultura koje se koriste za proizvodnju biogoriva (biodizel i bioetanol), tehničko-tehnološkim i ekonomskim aspektima proizvodnje biogoriva i administrativnom i pravnom okviru za proizvodnju biogoriva.
Nakon izlaganja organizatora radionice uslijedio je tehnički posjet – tvrtki Biodizel Vukovar d.o.o. za proizvodnju, trgovinu i usluge i njihovom postrojenju za proizvodnju biodizela.
Za razliku od tradicionalnog energetskog planiranja, korištenje obnovljivih izora energije (OIE) usmjerava energetsko planiranje s centraliziranih, nacionalnih projekata prema lokalnim zajednicama s energetskim projektima regionalnog odnosno lokalnog značaja. Korištenjem biomase pruža se mogućnost ostvarivanja pozitivnih socio-ekonomskih učinaka te pozitivnih učinaka za okoliš.
Izvori poljoprivredne biomase koja se koristi u energetske svrhe su otpad i ostaci iz poljoprivredne proizvodnje te energetski usjevi. Glavni oblici iskorištavanja biomase su proizvodnja bioplina, biodizela i bioetanola. Bioplin se može koristiti za proizvodnju električne energije i topline, kao i za proizvodnju biometana koji se može koristiti kao pogonsko gorivo ili injektirati u mrežu prirodnog plina. Biodizel i bioetanol se koriste kao pogonsko gorivo za motorna vozila. Mogu se koristiti kao čisto gorivo, no radi tehničkih razloga najčešće umiješavaju u fosilna goriva. Drvenasta biomasa, npr. ostaci iz voćarstva, primarno se koriste za proizvodnju električne energije i topline.
Projekt ABCDE Posavina (eng. Agricultural Biomass Cross-border Development of Energy in Posavina) se provodi u okviru Programa prekogranične suradnje Hrvatska - Bosna i Hercegovina 2007 - 2013. U projektu sudjeluju Energetski institut Hrvoje Požar (EIHP) i Institut za genetičke resurse Sveučilišta u Banjoj Luci (IGR), kao nositelji projekta u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, te Vukovarsko-srijemska županija, Brčko distrikt te općine Orašje, Odžak, Domaljevac-Šamac i Šamac kao partneri na projektu. Provedba je započela 1. ožujka 2011. godine, a aktivnosti na projektu će trajati 24 mjeseca.
Fokus projekta ABCDE Posavina je promocija energetskog iskorištavanja poljoprivredne biomase u Posavini. Ciljana regija obuhvaća Vukovarsko-srijemsku županiju, Distrikt Brčko te općine Šamac, Orašje, Odžak i Domaljevac-Šamac.
Projekt ima četiri specifična cilja:
- Analiza potencijala za korištenje poljoprivredne biomase u regiji
- Uključivanje iskorištavanja poljoprivredne biomase u regionalne/lokalne razvojne planove
- Edukacija poljoprivrednika
- Promocija korištenja energije biomase s ciljem održivog razvoja
Primarne ciljane skupine projekta su regionalna i lokalna uprava i samouprava, poljoprivrednici, poljoprivredne srednjoškolske ustanove u regiji te potencijalni investitori za koje će biti pripremljeni raznovrsni materijali te organizirane radionice i promotivna događanja.
Podaci o cjelokupnom projektu mogu se naći na web stranici http://www.abcde-posavina.org/
Za više informacija možete kontaktirati:
Prof. dr Gordana Đurić
Univerzitet u Banjaluci
Bulevar vojvode Petra Bojovića 1A
78000 Banjaluka, Republika Srpska, Bosna i Hercegovina
Tel: +387 51 312216, 330933
Fax: +387 51 312818
E-mail: gordanadju@gmail.com
Borut Bosančić
Univerzitet u Banjaluci
Bulevar vojvode Petra Bojovića 1A
78000 Banjaluka, Republika Srpska, Bosna i Hercegovina
Tel: +387 51 312216
Fax: +387 51 312818
E-mail: borutbosancic@gmail.com
Duška Šaša
Energetski institut Hrvoje Požar
Savska cesta 163
10001 Zagreb, Hrvatska
Tel: +385 1 6326 109
Fax: +385 1 6040 599
E-mail: dsasa@eihp.hr
Veljko Vorkapić
Energetski institut Hrvoje Požar
Savska cesta 163
10001 Zagreb, Hrvatska
Tel: +385 1 6326 122
Fax: +385 1 6040 599
E-mail: vvorkapic@eihp.hr